Büyükelçiliğimiz Tarafından Düzenlenen ve Destek Sağlanan Kültür-Sanat Etkinlikleri ile Sosyal Faaliyetler (2012-2017), 28.4.2017


2012

14 Şubat 2012 tarihinde Moskova Müzik Evinde orkestra şefi Cem Mansur’un yönetimindeki Moskova Virtüözleri Devlet Oda Orkestrası bir konser vermiştir.

4 Mayıs 2012 tarihinde Moskova’da Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerimiz Bahar Şenliği kapsamında ülkemizi tanıtıcı bir stand açmışlardır.

Ankara Devlet Opera ve Balesi, Ekaterinburg Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu’nun 100. yıl kutlamaları kapsamında 23-25 Mayıs 2012 tarihlerinde Ekaterinburg’da Mozart’ın Saraydan Kız Kaçırma isimli operasını sahnelemiştir.

2012 yılında kurulan Moskova Türk Tiyatrosu, 1 Haziran 2012 tarihinde hazırladığı “Ortaya Karışık” isimli komedi oyununu sahnelemiştir.

3 Haziran 2012 tarihinde şair Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümü anma programı çerçevesinde halk sanatçısı Yavuz Bingöl Moskova’da bir konser vermiştir.

Piyanistlerimiz Damla Yılmaz ve Cemil Yener Gökbudak 7 Ağustos 2012 tarihinde Moskova’da Çaykovski Konservatuarı Rahmaninov Salonu’nda bir konser vermişlerdir.

Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerimiz Cumhuriyet Bayramını 27 Ekim 2012 tarihinde üniversitelerinde düzenledikleri bir etkinlikle kutlamışlardır.

Eski Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay, turizm konusunda düzenlenen bir sempozyuma katılmak üzere 12 Kasım 2012 tarihinde Moskova’ya gelmiş ve Moskova Kültür ve Sanat Üniversitesinde fahri doktora ünvanı almış ve temaslarda bulunmuştur.

Beral Madra'nın küratörlüğünü üstlendiği Aydan Salahova'nın "Fascinans&Tremendum" isimli sergisi Moskova Modern Sanat Müzesi'nde 3 Aralık 2012 tarihinde açılmıştır.

Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde (MGIMO) 14 Aralık 2012 tarihinde düzenlenen Uluslararası Mutfak Günü'ne Türk öğrenciler bir standla katılmışlardır.

2013

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik, “Intourmarket-2013” Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na katılmak üzere, 15-17 Mart 2013 tarihlerinde Moskova’yı ziyaret etmiştir. Bakan Sayın Çelik, bu çerçevede 16 Mart 2013 tarihinde fuarın resmi açılış törenine katılmış, bilahare RF Kültür Bakanı Vladimir Medinskiy ile Türk standında ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Bakan Sayın Çelik, 17 Mart 2013 tarihinde resmi Rus haber ajansı Itar-Tass’a da bir mülakat vermiştir. Sayın Bakan ayrıca, 16 Mart 2013 günü bazı Rus basın mensuplarıyla kahvaltıda biraraya gelmiştir.

Rusya'nın en öndegelen üniversitesi Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi'nin Tarih Fakültesi Dekanı Profesör Sergey Karpov'un vaki daveti üzerine, Büyükelçi Aydın Sezgin tarafından 18 Mart 2013 tarihinde anılan Fakültede "Türk Dış Politikası" başlıklı bir konferans verilmiştir.

RF Dışişleri Bakanlığına bağlı Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (MGIMO) bünyesindeki Türk Kulübü tarafından 4 Nisan 2013 tarihinde düzenlenen "2002-2012 Döneminde Türkiye ile Rusya Arasında Sosyal, Beşeri ve Ekonomik İşbirliği" konulu konferansta Büyükelçi Aydın Sezgin tarafındanTürkiye-RF İlişkileri başlıklı bir sunum yapılmıştır.

17-21 Nisan 2013 tarihleri arasında İstanbul'da Rus Kültürü Festivali düzenlenmiştir.

18-24 Ekim 2013 tarihleri arasında Moskova Çaykovski Devlet Konservatuarı’nda “Hint-Avrupa Kültürel Topluluklarında Ses Modelleri” konulu 2. Uluslararası Yuvarlak Masa Toplantısı’nın “Anadolu-Rus-Pers: Hint-Avrupa Müzik Dünyasının Tarihi Merkezleri” başlıklı oturumuna Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı öğretim görevlilerince katılım sağlanmış ve anılan etkinlik kapsamında bir Türk Müziği Konseri verilmiştir.

16-22 Kasım 2013 tarihleri arasında Moskova Çaykovski Devlet Konservatuarı’nda “Ankara Güneşi – Rusya’da Hacettepe Üniversitesi Haftası” başlıklı etkinlikler haftası düzenlenmiştir. Hafta 16 Kasım 2013 tarihinde “Moskviç Kültür Merkezi” konser salonunda bir Türk Halk Müziği Konseri ile başlamıştır. 17-20 Kasım 2013 tarihlerinde de, Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Moskova Çaykovski Devlet Konservatuarı’nın salonlarında konserler vermiştir.

2014

29 Ocak 2014 tarihinde Büyükelçiliğimiz Kültür ve Tanıtma Müşavirliğince THY ile birlikte turizm şirketlerine yönelik olarak Türkiye’nin tarihi, kültürel ve turistik değerlerine yönelik tanıtım toplantısı gerçekleştirilmiştir.

16-19 Mart 2014 tarihlerinde 9. Moskova Turizm Fuarına katılınmış ve ülkemizin tanıtımı yapılmıştır.

20-23 Mart 2014 tarihlerinde 22. Moskova Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı’na (MITT 2014) katılım sağlanarak ülkemizin tanıtımı gerçekleştirilmiştir. Fuar boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığımız Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Halk Dansları ekibi tarafından gösteriler düzenlenmiştir.

Nisan 2014’te Kültür ve Turizm Bakanlığımız Devlet Opera ve Balesi eski Genel Müdürü ve Devlet Sanatçısı Rengin Gökmen tarafından Ufa şehrinde senfoni konserleri verilmiştir.

Mayıs-Haziran aylarında Moskova’da Büyükelçiliğimiz Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ile Art –Football organizasyon komitesi eşgüdümünde Türk sanatçılarının katılımı ile spor ve konser etkinlikleri düzenlenmiştir.

22 Ağustos 2014 tarihinde S.Petersburg’da Intourist ile birlikte Türkiye Gecesi düzenlenmiştir.

3-7 Eylül 2014 tarihlerinde düzenlenen Moskova Uluslararası Kitap Fuarı’na katılım sağlanmıştır.

18-21 Eylül 2014 tarihlerinde 20. “LEISURE-2014” Moskova Turizm Fuarı’na katılım sağlanmış ve ülkemizin tanıtımı yapılmıştır.

25-26 Eylül 2014 tarihlerinde Moskova’da Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve Türkiye Aşçılar Federasyonu eşgüdümünde “Türk Yemekleri Yarışması” düzenlenmiştir.

9-11 Ekim 2014 tarihlerinde St. Petersburg’da düzenlenen BDT Uluslararası Seyahat ve Turizm fuarına katılım sağlanarak ülkemizin tanıtımı yapılmıştır.

11 Ekim tarihinde, Moskova Türk Kadınlar Organizasyonu (MTKO) tarafından düzenlenen 2014-2015 Çocuk Kulübü açılışı yapılmıştır.

Moskova Türk Kadınlar Organizasyonu tarafından Büyükelçiliğimizin himayesinde 8 Kasım 2014 Cumartesi günü “Swissotel Krasnye Holmy”de Cumhuriyetimizin ilanının 91’inci yıldönümü vesilesiyle düzenlenen 7.Geleneksel Cumhuriyet Balosu’na Büyükelçilik mensuplarınca da katılım sağlanmıştır.

VGİK Üniversitesi’yle işbirliği halinde düzenlenen “Dünya Sinema Akademisi ile Buluşma” Projesi kapsamında Yapımcılar Elif Dağdeviren ve Zeynep Atakan, müzisyen Selim Atakan, yönetmen Kutluğ Ataman, yazar Yekta Kopan, İstanbul Üniversitesi Sinema Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ceyhan Kandemir, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Ergün Yolcu ve Yrd. Doç. Dr. Özgü Yolcu’nun katılımıyla, “Bir Zamanlar Anadolu’da”, “Kuzu” ve“Patron Mutlu Son İstiyor” filmlerinin gösterimi 21-22 Kasım 2014 tarihlerinde Moskova’da yapılmıştır.

2014 yılında Kazan-Türk Dünyası Kültür Başkenti Programı çerçevesinde düzenlenen etkinliklere ülkemizce yoğun şekilde katılım sağlanmıştır.

2015

“1914-1924 Yıllarında Rusya’daki Savaş Esiri Türk Asker ve Sivilleri” adlı Rusça bir kitap yayınlayan tarihçi Doç. Dr. Vitaliy Poznahirev 3 Şubat 2015'te Büyükelçiliğimizde bir konferans vermiştir.

24 Şubat 2015 tarihinde Moskova'da kain Tolerans Müzesi'nde Türk Pasaportu filminin gösterimi yapılmıştır.

4 Mart 2015 tarihinde Moskova Çaykovski Devlet Konservatuvarı ve Gnesins Rus Müzik Akademisi yetkilileri ve konservatuvarda okuyan Türk öğrencilerle Büyükelçilik Rezidansı'nda düzenlenen yemekte biraraya gelinmiştir.

Türk-Rus Toplumsal Forumu'nun Tarih Komitesi Eşbaşkanı Prof.Dr. İlber Ortaylı, çeşitli temaslarda bulunmak ve bir konferans vermek üzere 9-12 Mart tarihlerinde Moskova'yı ziyaret etmiştir.

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı keman sanat dalında öğretim görevlisi Gülen Ege Serter ve Şeniz Aybulus ile Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı viyola ve çello sanat dalında öğretim görevlisi Elena Nayman Ünaldı ve Mutlu Varlık Kocaili'den oluşan "Nemeth Quartet" adlı Türk müzik grubu, 17 Mart günü Rusya'nın en köklü müzik eğitimi kurumları arasında yer alanMoskova Çaykovski Devlet Konservatuvarı'nda konser vermiştir.

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik 18 Mart 2015 tarihinde MITT-2015 Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na katılmış; Fuarda ülkemizin tanıtımı amacıyla bir Türkiye standının ve"Türkiye: Dünyanın En Büyük Müzesi" adlı serginin açılışı yapılmış; Fuar katılımcılarına standımızdaTürk yemekleri ikram edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Naci Koru ve eşi Sayın Hümeyra Canan Koru, 8 Nisan günü Moskova'dasanatçı Gülsen-Doğan Soysal çiftinin dekoratif cam ve resim sergisinin açılışını yapmıştır.

Gazi Üniversitesi'nde Prof. Dr. Mustafa Tatçı, Yazar veFilm-Yönetmeni Sadık Yılmaz, Gazeteci-Yazar Fatma Leyla Kaplanoğlu ve Santurî-Musikişinas Sedat Anar'dan oluşan heyetimiz, 20-23 Nisan 2015 tarihleri arasında Moskova Çaykovski DevletKonservatuvarı'nda Türk edebiyatı üzerine konferanslar vermişve Türk müziğinden dinletiler sunmuştur.Grup, 20 Nisan günü RF Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Diplomasi Akademisi'ndeve 23 Nisan günü Gorki Enstitüsü'nde öğrencilerle de biraraya gelmiştir.

RF Kültür Bakanı’nın, Devlet Başkanı Putin’in Kültür Danışmanı Vladimir Tolstoy’un, akademisyenlerin, sanatçıların, yazarların ve basın mensuplarının katılımıyla, Moskova’daki Tolstoy müzesi ile işbirliği halinde, 22 Nisan 2015 günü Büyükelçilik İkametgahı’nda ünlü Rus yazar Lev Tolstoy’u anma etkinliği düzenlenmiştir.

Türk-Sovyet İlişkilerinin Tesisinin 95. Yıldönümü çerçevesinde, RF Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi ile Büyükelçiliğimizin organizasyonunda 22 Nisan tarihinde Moskova’da “Tarihten Günümüze Türk-Rus İlişkileri Konferansı” düzenlenmiştir. Konferans vesilesiyle, Çanakkale Savaşları’nın 100. Yıldönümüne ithafen bir fotoğraf sergisi de gerçekleştirilmiştir.

Kutlu Doğum programı veÇanakkale Savaşları'nın 100. yıldönümü münasebetiyle birsergi açılışı 25 Nisan Cumartesiakşamı yapılmıştır.

Moskova Türk Kadınlar Organizasyonu Çocuk Kulübü, Büyükelçiliğimizin desteğiyle, 26 Nisan Pazar günü Swiss Otel'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlamıştır.

27 Nisan akşamı Büyükelçilik Rezidans'ındaErnst&Young Moskova Ofisi tarafından “Rusya’daki ekonomik gelişmeler, kısa ve uzun vadedeki beklentiler ile söz konusu gelişmelerin İnşaat ve Gayrimenkul Sektörleri üzerindeki etkileri” konulu bir sunum düzenlenmiştir. Sunum öncesinde bir kokteyl düzenlenmiştir.

Moskova Devlet Üniversitesi Afrika- Asya Enstitüsü Sergi Salonunda Çanakkale Fotoğrafları Sergisi 18 Mayıs 2015 günü açılmıştır. Sergi 23 Mayıs gününe kadar açık kalmıştır.

Türk mutfağından ve Türk kahvesinden ikramlar ile modern Türk kıyafetlerinden oluşan moda defilesini içeren bir etkinlik,27 Mayısakşamı Sayın Nurtop Yardım’ın evsahipliğinde Büyükelçilik İkametgahı’nda düzenlenmiştir.Etkinlik boyunca, Türkiye hakkında kısa bir video gösterimi yapılmış, Çaykovskiy Devlet Konservatuvarı’ndan Çetin Ceviz ve Cemil Yener Gökbudak kısa bir konser vermiştir. Ayrıca, "UNESCO Türk Mirası" ve Gülsen-Doğan Soysal çiftinin dekoratif cam ve resim sergileri açılmıştır. Etkinliğe Rusya’daki kordiplomatik temsilcileri, sanatseverler, medya mensupları ve bazı işadamları iştirak etmiştir.

RF'de kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenleyen bir kurum olan Toplumsal Konsey'de 28 Mayıs günü Çanakkale Fotoğrafları Sergisi açılmıştır, Açılış Büyükelçi Sayın Ümit Yardım ve Konsey Üyesi S.Markov tarafından yapılmıştır. Serginin açılışında Avustralya Büyükelçisi de hazır bulunmuştur. Sergi 5 Haziran'a kadar açık kalmıştır. Çanakkale Sergisi 2015 yılı içinde başka mekanlarda da düzenlenmiştir.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle, Rusya'da eğitim gören üniversite öğrencilerimizle Büyükelçilik'te yemekli bir toplantıda biraraya gelinmiştir.

Anadolu Ateşi grubu 29 Mayıs Cuma gecesi Kremlin Salonu'nda ve 31 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde Kazan Pramida Konser Salonu’nda sanatseverlerle buluşmuştur.

Suzdal şehrinin 991. kuruluş yıldönümü kutlamalarına 8 Ağustos 2015 tarihinde Büyükelçi Sayın Ümit Yardım tarafından katılım sağlanmıştır.Etkinliklerkapsamında, diğer ülkelerin gruplarının yanısıra,Ankara Büyükşehir Belediyesi FOMGET (Folklor Müzik Gençlik Topluluğu) halk oyunları ekibi de gösteri yapmış ve izleyicilerden beğeni toplamıştır.

30 Ağustos Zafer Bayramı Resepsiyonu 28 Ağustosgünü12:30-14:30 saatleri arasında Büyükelçiliğimiz Kançılarya binasında düzenlenmiştir. Resepsiyonda Sayın Cumhurbaşkanımızın mesajı Büyükelçi Sayın Ümit Yardım tarafındanokunmuştur. MesajınRusça tercümesi de katılımcılara dağıtılmıştır. Silahlı Kuvvetler Ataşemiz Tuğamiral Ahmet Hakan Güneş de bir selamlama konuşması yapmıştır.Resepsiyona, Büyükelçiliğimiz personeli, vatandaşlarımız,Moskova'daki Askeri Ataşeler veRFaskeri yetkililerinin bulunduğu 200 civarında davetli katılmıştır.

Büyükelçiliğimiz, TC Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü (DAGM) ve RF Federal Arşiv Ajansı (ROSARŞİV) işbirliğiyle gerçekleştirilen "Arşiv Belgeleriyle Moskova-İstanbul İlişkileri Tarihi (XV.-XVIII. Yüzyıl Başlangıcı) Sergisi"nin açılışı 3 Eylül 2015 günü Moskova'da yapılmıştır.

6 Ekimakşamı Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz, RF Otelciler ve Restorancılar Derneği Başkanı İgor Buharov, TUSİD Başkan Yardımcısı Ahmet Gürkaynak, Arzum Dış Ticaret Müdürü Erhan Coşkun, Gastroinox Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahim Güzel, Türk ve Rus işadamlarının katılımıyla Büyükelçilik Konutu'nda Türk kahvesi tanıtım etkinliği düzenlenmiş ve misafirlerimize Türk kahvesi ikram edilmiştir.

"I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı İmparatorluğu" başlıklı konferans, SPGM Büyükelçi Sayın Altay Cengizer'in katılımıyla14 Ekim günü Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Çalışmaları Enstitüsü'nde düzenlenmiştir.

Çanakkale Savaşı’nın 100. Yıldönümü vesilesiyle “Savaştan Barışa Uzanan Yol” adlı Fotoğraf Serginin açılışı 14 Ekim günü Zafer Parkı’nda bulunan II. Dünya Savaşı Müzesi’nde yapılmıştır. Açılış, Büyükelçi Sayın Ümit Yardım'ın yanısıra, MKAY Büyükelçi Sayın Ali Kemal Aydın, Siyaset Planlama Genel Müdürü Büyükelçi Sayın Altay Cengizer, RF Dışişleri Bakanlığı 4. Avrupa Departmanı Aleksandr Botsan-Harçenko ve Müze Müdür Vekili V.N. Skryabin'in katılımıyla gerçekleşmiştir. Sergi 28 Ekim gününe kadar açık kalmıştır.

Dışişleri Bakanlığımız Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) ile Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi (RIAC) tarafından 15 Ekim 2015 tarihinde Moskova'da, Türkiye-Rusya diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 95. yıldönümü vesilesiyle "Rusya ve Türkiye: Çokboyutlu Ortaklığın Geliştirilmesi" başlıklı bir konferans düzenlenmiştir. Açılışı RIAC ve SAM Başkanları İgor İvanov ile Ali Resul Usul ile RF Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Aleksey Meşkov ve TC Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ali Kemal Aydın tarafından yapılan konferansa her iki ülkeden çok sayıda değerli akademisyen ve emekli diplomat iştirak etmiştir.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92. yıldönümü vesilesiyle verilen resepsiyon çerçevesinde, Çanakkale Savaşlarının 100. Yıldönümü Fotoğraf Sergisi, UNESCO Türk Mirası sergisi, tasarım ve resim sergileri, kaligrafi çizimleri, Türk kahvesi ve Pamukkale tanıtım köşeleri gibi etkinlikler düzenlenmiş, resepsiyona katılan konuklar bu etkinlikleri ziyaret etmişlerdir.

2 Aralık 2015 günü yapılması planlanan Büyük Selçuklu Mirası Fotoğraf Sergisi ve Konferansı ise iki ülke arasında yaşanan uçak krizi nedeniyle ertelenmiştir.

2016

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü vesilesiyle Büyükelçiliğimizde düzenlenen törende tüm şehitlerimizi rahmetle andık.

20 Nisan Günü Büyükelçiliğimizde “Kutlu Doğum” programı düzenlenmiştir.

23 Nisan günü BüyükelçiliğimizdeUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Büyükelçiliğimiz çocuklarının ve Moskova'daki Türk toplumunun çocuklarının katılımıyla kutlanmıştır.

Ülkemizin İstanbul'da yapılan İİT 13. Zirvesi'nde Dönem Başkanlığını alması münasebetiyle 27 Nisan günü Büyükelçiliğimiz İkametgahında İİT üyesi ülkelerin Büyükelçileriyle bir toplantı düzenlenmiş, ülkemizin Dönem Başkanlığı öncelikleri hakkında bilgi verilmiştir.

29 Nisan günüİngiliz kuvvetleri ve müttefikleri ile Osmanlı kuvvetleri arasında geçen ve I. Dünya Savaşı'nın temel muharebelerinden biri olarak bilinen Kut'ül Amare Savaşı'nın 100. yıldönümü Büyükelçiliğimizde düzenlenen törenlekutlanmıştır.

18 Haziran günü Moskova Müftülüğü ile işbirliği halindeMoskova Zafer ParkıCamii bahçesinde kurulan Ramazan Çadırında iftaryemeğiverilmiştir.İftar yemeğine Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin de katılmıştır.

12-14 Ağustos 2016 tarihlerinde tarihi Suzdal şehrinde düzenlenen uluslararası folklör festivaline Devlet Halk Dansları Topluluğu’na mensup sanatçılarımız katılmıştır.

30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle Büyükelçiliğimizde Rus yetkililer ve Moskova'daki Askeri Ataşeliklerden temsilcilerin de katılımıyla bir resepsiyon düzenlenmiştir.

Kurban Bayramı vesilesiyle 12 Eylül günü Büyükelçiliğimizde vatandaşlarımız, personelimiz ve kordiplomatik temsilcileriyle bayramlaşılmıştır.

21 Eylül günü Büyükelçi Ümit Yardım tarafından Türk-Rus ilişkileri, aynı tarihlerde seçim gözlemcisi olarak Moskova'da bulunan eski Gabon Büyükelçimiz ve halihazırdaSomali-Somaliland Görüşmeleri Özel Temsilcimiz Büyükelçi Ahmet Rıza Demirer tarafından da Türkiye'nin Afrika Politikası hakkında Moskova Devlet ÜniversitesiAsya ve Afrika Araştırmalar Enstitüsünde sunum yapılmış, akademisyenler ve öğrencilerle biraraya gelinmiştir.

Birinci Dünya Savaşı'nda esir düşerek hayatını kaybeden askerler anısına yüzyıl önce inşa edilen ve günümüzde tekrar restore edilen anıtlardan 28 Eylülsabahı Spassk-Dalniy sehrindekini, öğleden sonra Şkotovo'dakinin açılış törenine katılım sağlanmıştır. Rusya'nın ülkemize en uzak bölgelerinden birinde şehitlerimiz yüzyıl sonra rahmetle anılmıştır.

10 Ekim günü Rus sanatçılardan oluşan Türk müziği grubu "Divan" üyeleri ve Çaykovski Konservatuarında doktora yapan Türk sanatçılarla İkametgahta buluşulmuştur.

11 Ekim günüŞarkiyat Enstitüsü ve MGU Asya Afrika Ülkeleri Enstitüsü’nden seçkin Türkologlarla öğle yemeğinde buluşulmuş, bu vesileyle değerli dilbilimci Prof. Dmitri Vasilyev’in 70. yaşgünü tebrik edilmiştir.

Büyükelçi Ümit Yardım12 Ekim 2016 tarihindeyöneticileri arasında Sergei Markov’un da bulunduğu Toplumsal Konsey'deTürkiye-Rusya ilişkileri konusundaRus uzman ve akademisyenlerle biraraya gelmiştir.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete intikalinin 78. yıldönümünde Büyükelçiliğimizde düzenlenen törende saygıyla andık.

Büyükelçi Hüseyin Diriöz, 15 Aralık 2016 tarihinde Rus basın mensupları ile bir tanışma toplantısında biraraya gelmiştir.

Dışişleri Bakanlığımız Stratejik Araştırmalar Merkezi (STRM) ile Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi (RIAC) işbirliğinde 16 Aralık 2016 tarihinde Ankara’da “Türk-Rus İlişkilerinin Derinleştirilmesi” ana başlığıyla uluslararası bir konferans düzenlenmiştir.

2017

Büyükelçi Hüseyin Diriöz, Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi(RIAC) Başkanı ve eski Dışişleri Bakanı Sergey İvanov ile Konsey’in Genel Direktörü Andrey Kortunov’u 23 Ocak 2017 tarihinde ziyaret etmiştir.

8 Mart Kadınlar Günü münasebetiyle Büyükelçilik İkametgahında Konser düzenlenmiştir.

Büyükelçiliğimizde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle etkinlik düzenlenmiştir.

Pazartesi - Cuma

Vatandaş Kabul: 09:00-12:30
1.1.2018 31.12.2018 Cumartesi ve Pazar günleri (yıl boyunca)
1.1.2018 8.1.2018 Yeni Yıl Tatili
23.2.2018 23.2.2018 Anavatan'ın Savunucuları Günü
8.3.2018 9.3.2018 Dünya Kadınlar Günü
30.4.2018 2.5.2018 İşci Bayramı
9.5.2018 9.5.2018 Zafer Bayramı
11.6.2018 12.6.2018 Rusya Milli Günü
15.6.2018 15.6.2018 Ramazan Bayramı
21.8.2018 21.8.2018 Kurban Bayramı
29.10.2018 29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
5.11.2018 5.11.2018 Halkların Birliği Bayramı