Türkiye Cumhuriyeti

Moskova Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Türkiye-rusya Vize Rejimi Hakkında Duyuru , 03.02.2012

T.C. Moskova Büyükelçiliği Basın Açıklaması

 

Son dönemde Rus basınında, Türkiye’nin Rus turistlere yönelik vize rejimi hakkında bazı haberler yayınlandığı görülmüştür. Olası yanlış anlamaların önlenmesi bakımından, konuyla ilgili gelişmelerin seyri ve son durumu aşağıda sunulmaktadır.

 

Türk ve Rus pasaportu hamillerinin 30 güne kadar ikametli turistik seyahatlerini karşılıklı olarak vizesiz yapabilmelerine dair düzenleme, 16 Nisan 2011 itibarıyla yürürlüğe girmiştir.  Diğer bir deyişle, bir Rus vatandaşı Türkiye’ye vizesiz girebilmekte ve girdikten sonra 30 gün ikamet edebilmektedir. Aynı durum Rusya’ya seyahat eden Türk vatandaşları için de geçerlidir.

 

2011 yılında Türkiye’de 30 günden fazla tatil yapmak isteyen RF vatandaşları bu 30 günlük sürenin uzatılmasını istemiştir.  Bunun üzerine, Türkiye, 2 Temmuz 2011 tarihinde vizesiz ikamet süresini 31 Aralık 2011 tarihine kadar geçerli istisnai bir uygulama olarak 60 güne çıkarmıştır. Bu tek taraflı uygulama ile ilgili karar 2011 yılına ait olduğu için 31 Aralık 2011 tarihinde sona ermiştir.

 

Bu yıl da vizesiz ikamet süresinin tek taraflı olarak 60 güne çıkarılması incelenecektir. Rus partönerlerimize de vizesiz ikamet süresinin karşılıklı şekilde 60 güne çıkartılması önerisi yapılmıştır. Rus partönerlerimiz de bu teklifi incelemektedirler.