Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

BAŞLANGICINDAN BUGÜNE KADAR RUSYA’DA GÖREV YAPAN MİSYON ŞEFLERİNİN İSİM LİSTESİ VE GÖREV TARİHLERİ:

GÖREVE GÖREVDEN

ADI ve SOYADI BAŞLAMAAYRILIŞ

1. Ali FuatCebesoy 19.02.1921- 10.05.1922

2. Enis Akaygen 01.11.1923-30.06.1925

3. ZekaiApaydın 02.07.1925 - 31.10.1927

4. TevfikBıyıktay 10.12.1927 - 14.05.1928

5. VasıfÇınar 14.11.1928 - 30.01.1929

6. HüseyinBaydur 19.03.1929 - 16.07.1934

VasıfÇınar 10.09.1934 - 03.06.1935

Zekai Apaydın 09.07.1935 - 07.07.1939

7. Ali HaydarAktay 16.08.1939 -02.08.1942

8. CevatAçıkalın 14.08.1942 - 08.08.1943

HüseyinBaydur 15.10.1943 - 18.10.1944

9. SelimSarper 28.10.1944 - 23.09.1946

10. Faik ZihniAkdur 05.12.1946 -11.07.1949

11. Ali MuzafferGöker 28.11.1949 - 15.04.1952

12. FaikHozar 27.11.1952 - 05.01.1954

13. SeyfullahEsin 20.10.1954 - 24.11.1955

14. KemalKavur 10.01.1956 - 18.04.1960

15. FahriKorutürk 06.08.1960 - 05.09.1964

16. Hasan EsatIşık 19.10.1964 - 23.02.1965

17. VahitHalefoğlu 30.06.1965 - 26.04.1966

Hasan EsatIşık 30.04.1966 - 04.06.1968

18. TuranTuluy 15.07.1968 - 14.08.1969

19. FuatBayramoğlu 14.09.1969 -18.12.1971

20. AdnanKural 17.02.1972 - 17.05.1972

21. İlterTürkmen 04.11.1972 - 09.09.1975

22. NamıkYolga 01.04.1976 - 14.07.1979

23. Ercüment Yavuzalp 10.08.1979 - 18.07.1982

Vahit Halefoğlu 12.09.1982 -09.12.1983

24. OktayCankardeş 17.04.1984 -19.08.1988

25. VolkanVural 10.09.1988 - 18.03.1993

26. AyhanKamel 04.04.1993 - 17.12.1994

27. BilginUnan 28.12.1994 –05.04.1998

28. NabiŞensoy 19.04.1998 – 16.06.2002

29. KurtuluşTaşkent 29.06.2002– 15.05.2008

30. HalilAkıncı 01.05.2008 – 10.08.2010

31. Aydın AdnanSezgin 15.08.2010 – 17.09.2014

32. Ümit Yardım 01.10.2014 - 15.11.2016

33. Hüseyin Diriöz 15.11.2016 - ...

Ali Fuat  Cebesoy
Ali Fuat CebesoyBüyükelçi

18.2.1921-9.5.1922

Enis  Akaygen
Enis AkaygenBüyükelçi

1.11.1923-30.6.1925

Zekai  Apaydın Savunma Bakanı, Tarım bakanı
Zekai Apaydın Savunma Bakanı, Tarım bakanıBüyükelçi

1.7.1925-30.10.1927

Tevfik  Bıyıktay
Tevfik BıyıktayBüyükelçi

9.12.1927-13.5.1928

Vasıf  Çınar
Vasıf Çınar Büyükelçi

13.11.1928-29.1.1929

Hüseyin  Baydur
Hüseyin BaydurBüyükelçi

18.3.1929-15.7.1934

Vasıf  Çınar
Vasıf ÇınarBüyükelçi

9.9.1934-2.6.1935

Zekai  Apaydın Savunma Bakanı, Tarım bakanı
Zekai Apaydın Savunma Bakanı, Tarım bakanıBüyükelçi

8.7.1935-6.7.1939

Ali Haydar  Aktay
Ali Haydar AktayBüyükelçi

15.8.1939-1.8.1942

Cevat  Açıkalın
Cevat AçıkalınBüyükelçi

13.8.1942-7.8.1943

Hüseyin  Baydur
Hüseyin Baydur Büyükelçi

14.10.1943-17.10.1944

Selim  Sarper Dışişleri Bakanı
Selim Sarper Dışişleri BakanıBüyükelçi

28.10.1944-23.9.1946

Faik Zihni  Akdur
Faik Zihni AkdurBüyükelçi

4.12.1946-11.7.1949

Ali Muzaffer  Göker
Ali Muzaffer GökerBüyükelçi

27.11.1949-15.4.1952

Faik  Hozar
Faik HozarBüyükelçi

26.11.1952-4.1.1954

Seyfullah  Esin
Seyfullah EsinBüyükelçi

20.10.1954-23.11.1955

Kemal  Kavur
Kemal KavurBüyükelçi

9.1.1956-18.4.1960

Fahri  Korutürk 6. Cumhurbaşkanı
Fahri Korutürk 6. CumhurbaşkanıBüyükelçi

6.8.1960-5.9.1964

Hasan Esat  Işık Dışişleri Bakanı, Savunma Bakanı
Hasan Esat Işık Dışişleri Bakanı, Savunma BakanıBüyükelçi

19.10.1964-22.2.1965

Vahit  Halefoğlu Dışişleri Bakanı
Vahit Halefoğlu Dışişleri BakanıBüyükelçi

30.6.1965-26.4.1966

Hasan Esat  Işık Dışişleri Bakanı, Savunma Bakanı
Hasan Esat Işık Dışişleri Bakanı, Savunma BakanıBüyükelçi

30.4.1966-4.6.1968

Turan  Tuluy
Turan TuluyBüyükelçi

15.7.1968-14.8.1969

Fuat  Bayramoğlu
Fuat BayramoğluBüyükelçi

14.9.1969-17.12.1971

Adnan  Kural
Adnan KuralBüyükelçi

16.2.1972-17.5.1972

İlter  Türkmen
İlter TürkmenBüyükelçi

3.11.1972-9.9.1975

Namık  Yolga
Namık YolgaBüyükelçi

1.4.1976-14.7.1979

Ercüment  Yavuzalp
Ercüment YavuzalpBüyükelçi

10.8.1979-18.7.1982

Vahit  Halefoğlu Dışişleri Bakanı
Vahit Halefoğlu Dışişleri BakanıBüyükelçi

12.9.1982-8.12.1983

Oktay  Cankardeş
Oktay CankardeşBüyükelçi

17.4.1984-19.8.1988

Volkan Vural
Volkan VuralBüyükelçi

10.9.1988-17.3.1993

Ayhan  Kamel
Ayhan KamelBüyükelçi

4.4.1993-16.12.1994

Bilgin  Unan
Bilgin Unan Büyükelçi

27.12.1994-5.4.1998

Nabi  Şensoy
Nabi ŞensoyBüyükelçi

19.4.1998-15.6.2002

Kurtuluş  Taşkent
Kurtuluş TaşkentBüyükelçi

29.6.2002-15.5.2008

Halil  Akıncı
Halil AkıncıBüyükelçi

1.5.2008-10.8.2010

Aydın Adnan  Sezgin
Aydın Adnan SezginBüyükelçi

15.8.2010-17.9.2014

Ümit Yardım
Ümit YardımBüyükelçi

28.9.2014-15.11.2016

Hüseyin Lazip Diriöz
Hüseyin Lazip DiriözBüyükelçi

15.11.2016-

Pazartesi - Cuma

Vatandaş Kabul: 09:00-12:30
1.1.2018 31.12.2018 Cumartesi ve Pazar günleri (yıl boyunca)
1.1.2018 8.1.2018 Yeni Yıl Tatili
23.2.2018 23.2.2018 Anavatan'ın Savunucuları Günü
8.3.2018 9.3.2018 Dünya Kadınlar Günü
30.4.2018 2.5.2018 İşci Bayramı
9.5.2018 9.5.2018 Zafer Bayramı
11.6.2018 12.6.2018 Rusya Milli Günü
15.6.2018 15.6.2018 Ramazan Bayramı
21.8.2018 21.8.2018 Kurban Bayramı
29.10.2018 29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
5.11.2018 5.11.2018 Halkların Birliği Bayramı