Rusya Federasyonu’nun Siyasi Yapısı ve Yönetimi, 6.11.2018

Rusya Federasyonu’nun Siyasi Yapısı ve Yönetimi, 01.10.2018

Siyasi Yapı: Rusya, başkanlık sistemiyle idare edilen, kendi Anayasaları ile yasama ve yürütme organlarına sahip 21 cumhuriyet, 9 eyalet (Krai), 46 il (Oblast), 2 federal statüye sahip şehir (Moskova ve St. Petersburg), 1 özerk il (Avtonomnaya Oblast- Yahudi Özerk İli) ve 4 özerk yöre (Avtonomnıy Okrug) olmak üzere, 83 idari birimli bir federasyondur.

Yasama: Federal Parlamento'nun iki meclisi bulunmaktadır: Bunlardan Federasyon Konseyi, her bir 83 federal birimin başkanı tarafından atanan ve bölge yasama organınca üyeleri arasından seçilen iki temsilciden oluşmaktadır. Parlamento’nun alt kanadı Devlet Duması’nın ise 450 üyesi bulunmaktadır. 4 Aralık 2011’de yapılan son seçimlerde ülke barajı son kez %7 olarak uygulanmıştır. Bir sonraki seçimlerde (18 Eylül 2016) baraj %5 olmuştur.

18 Eylül 2016 tarihinde Duma üyelikleri için seçim yapılmıştır. Genel Başkanlığını Dmitri Medvedev'in yaptığı Birleşik Rusya Partisi %54,19’luk

oy oranıyla seçim sonucunda birinci sırada yer almıştır. % 5'lik ülke barajını aşan diğer partiler Komünist Parti (% 13,35), 13,34 Liberal Demokrat Parti (%13,16) 13,14

ve Adil Rusya Partisi (%6,21) 6,23 olmuştur. 450 üyeli Duma'da Birleşik Rusya Partisi 343 sandalye kazanmış; diğer üç parti sırasıyla 42, 39 ve 23 milletvekilliği elde etmiştir. Duma'nın yeni başkanı olarak ise Vyaçeslav Volodin seçilmiştir. Ekim 2018 itibariyle, 450 üyeli Duma'da Birleşik Rusya Partisi’nden 341, Komünist Parti’den 42, Liberal Demokrat Parti’den 40, herhangi bir parti grubuna üye olmayan 2 milletvekili bulunmaktadır.

Yürütme organı: Anayasa uyarınca yürütme erkinin başı konumundaki Devlet Başkanı, altı yılda bir halk tarafından seçilmektedir. 4 Mart 2012 tarihinde gerçekleştirilen son seçimlerde Vladimir Putin % 63,6’lık oy oranıyla ilk turda Devlet Başkanı seçilmiştir. RF’de 18 Mart 2018’de gerçekleştirilen Devlet Başkanlığı seçimleri sonucunda Vladimir Putin % 76,69 oy oranıyla Devlet Başkanlığı'na dördüncü kez yeniden seçilmiştir.

Başbakan, Anayasa gereğince Devlet Başkanı tarafından atanmakta ve yine Devlet Başkanı'nın onayını alarak Hükümetini oluşturmaktadır. Hükümetin göreve başlaması için Başbakan'ın Duma’dan güvenoyu alması gerekmektedir. Başbakanlık görevini 8 Mayıs 2012 tarihinden bu yana eski Devlet Başkanı Dmitri Medvedev yürütmektedir. Adıgeçen son olarak, 8 Mayıs 2018’de Duma'da yapılan oylamayla yeniden Başbakan olarak görevlendirilmiştir.

Rusya Federasyonu Bakanlar Kurulu Üyeleri:

- Başbakan: Dmitri Medvedev

- Başbakan Birinci Yardımcısı (ve Maliye Bakanı): Anton Siluanov

- Başbakan Yardımcısı (Kültür ve Spordan Sorumlu): Olga Golodets

- Başbakan Yardımcısı(Sosyal Politikalardan Sorumlu): Tatyana Golikova

- Başbakan Yardımcısı (TarımdanSorumlu): Aleksey Gordeev

- Başbakan Yardımcısı (Sanayi ve Enerjiden Sorumlu): Dmitri Kozak

- Başbakan Yardımcısı(Altyapı İşlerindenSorumlu): Vitali Mutko

- Başbakan Yardımcısı (SavunmadanSorumlu): Yuriy Borisov

- Başbakan Yardımcısı (Ulaşım, İletişim ve Dijital Ekonomiden Sorumlu) : Maksim Akimov

- Başbakan Yardımcısı (ve Devlet Başkanının Uzak Doğu Federal Bölgesi Temsilcisi):Yuriy Trutnev

- Başbakan Yardımcısı(İdari İşlerden Sorumlu): Konstantin Çuyçenko

- Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı: Dmitri Kobılkin

- Tarım Bakanı: Dmitri Patruşev

- Rusya Uzak Doğusu Kalkınma Bakanı: Aleksandr Kozlov

- İçişleri Bakanı: Vladimir Kolokoltsev

- Adalet Bakanı: Aleksandr Konovalov

- Kuzey Kafkasya İşleri Bakanı: Sergey Çebotarev

- Dışişleri Bakanı: Sergey Lavrov

- Eğitim Bakanı: Olga Vasilyeva

- Yüksek Eğitim ve Bilim Bakanı: Mihail Katükov

- Sanayi ve Ticaret Bakanı: Denis Manturov

- Kültür Bakanı: Vladimir Medinskiy

- Bayındırlık ve Toplu Konut Bakanı: Vladimir Yakuşev

- Spor Bakanı: Pavel Kolobkov

- Sanal Kalkınma, Kitle İletişim ve Basın Bakanı: Konstantin Noskov

- Enerji Bakanı: Aleksandr Novak

- Sivil Savunma, Olağanüstü Haller ve Doğal Afetlerin Sonuçlarının Giderilmesi Bakanı: Yevgeniy Ziniçev

- Savunma Bakanı: Sergey Şoygu

- Maliye Bakanı: Anton Siluanov

- Sağlık Bakanı: Veronika Skvortsova

- Ulaştırma Bakanı: Yevgeniy Ditrih

- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Maksim Topilin

- Ekonomik Kalkınma Bakanı : Maksim Oreşkin

- Bakan (Şeffaf Kamu Yönetimi): Mihail Abizov


Pazartesi - Cuma

Vatandaş Kabul: 09:00-12:30
1.1.2018 31.12.2018 Cumartesi ve Pazar günleri (yıl boyunca)
1.1.2018 8.1.2018 Yeni Yıl Tatili
23.2.2018 23.2.2018 Anavatan'ın Savunucuları Günü
8.3.2018 9.3.2018 Dünya Kadınlar Günü
30.4.2018 2.5.2018 İşci Bayramı
9.5.2018 9.5.2018 Zafer Bayramı
11.6.2018 12.6.2018 Rusya Milli Günü
15.6.2018 15.6.2018 Ramazan Bayramı
21.8.2018 21.8.2018 Kurban Bayramı
29.10.2018 29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
5.11.2018 5.11.2018 Halkların Birliği Bayramı