Türkiye Cumhuriyeti

Moskova Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Rusya hakkında temel bilgiler, 28.04.2017

RUSYA FEDERASYONU TEMEL BİLGİLER

 

Ülke adı                               :Rusya Federasyonu

Yüzölçümü                           :17.075.000 km²

Nüfus                                  :146 milyon

Nüfus Artış Hızı                    :% 0,4

Ortalama Yaşam Süresi        :76,3 yıl (Kadın) 62 yıl (Erkek)

Nüfus Yoğunluğu                 :8,4 kişi/km²

Okuryazar Oranı                  :% 99,6

GSYİH                                :1,85 trilyon ABD Doları

GSYİH artış oranı                 :% -3,7

Kişi başına milli gelir             : 12.926 ABD Doları

Enflasyon oranı                     : % 12,9

Para birimi ve paritesi            : Ruble, 1 ABD Doları = 57 Ruble (28 Nisan 2017)

Devlet Başkanı                      : Vladimir Putin

Başbakan                             : Dmitri Medvedev 

Federasyon Konseyi Başkanı  : Valentina Matviyenko

Devlet Duması Başkanı           : Vyaçeslav Volodin

Dışişleri Bakanı                     : Sergey Lavrov

 

Siyasi Yapı: Rusya, başkanlık sistemiyle idare edilen, kendi Anayasaları ile yasama ve yürütme organlarına sahip 21 cumhuriyet, 9 eyalet (Krai), 46 bölge (Oblast), 2 federal statüye sahip şehir (Moskova ve St. Petersburg), 5 özerk bölge (Avtonomnaya Oblast- Avtonomnıy Okrug) olmak üzere,  83 idari birimli bir federasyondur.

 

Yürütme organı: Anayasa uyarınca yürütme erkinin başı konumundaki Devlet Başkanı, altı yılda bir halk tarafından seçilmektedir. 4 Mart 2012 tarihinde gerçekleştirilen son seçimlerde Vladimir Putin % 63,6’lık oy oranıyla ilk turda Devlet Başkanı seçilmiştir.

 

Başbakan, Anayasa gereğince Devlet Başkanı tarafından atanmakta ve yine Devlet Başkanı'nın onayını alarak hükümetini oluşturmaktadır. Hükümetin göreve başlaması için Başbakan'ın Duma’dan güvenoyu alması gerekmektedir. Başbakanlık görevini 8 Mayıs 2012 tarihinden bu yana eski Devlet Başkanı Dmitri Medvedev yürütmektedir. Hükümet’te 1 Başbakan Birinci Yardımcısı, 7 Başbakan Yardımcısı ve 21 Bakan bulunmaktadır.   

 

Yasama: Federal Parlamento'nun iki meclisi bulunmaktadır: Bunlardan Federasyon Konseyi, her bir 83 federal birimin başkanı tarafından atanan ve bölge yasama organınca üyeleri arasından seçilen iki temsilciden oluşmaktadır. Parlamento’nun alt kanadı Devlet Duması’nın ise 450 üyesi bulunmaktadır.

 

13 Eylül 2015 tarihinde Rusya'nın 83 federe biriminde yaklaşık 11 bin makam için kısmi yerel seçimler gerçekleştirilmiştir. 

 

Başkan/vali seçimi yapılan toplam 21 federe birimin 19'unda halihazırda başkan/vali olan iktidardaki Birleşik Rusya Partili adaylar yarışı önde bitirmiş; Smolensk'in mevcut Liberal Demokrat Partili valisi de yeniden seçilmiştir. Sibirya'da bulunan İrkutsk bölgesinde hiçbir adayın ilk turda seçilmek için gerekli olan % 50 oy oranına ulaşamaması üzerine seçimler ikinci tura kalmış; ikinci turda mevcut Birleşik Rusya Partili Vali’nin yerine Komünist Partili aday Sergey Levçenko seçimi kazanmıştır.

 

Bölgesel parlamento seçimlerinde de, Birleşik Rusya Partisi, % 61 oy oranıyla seçimlerin galibi durumundadır. Bölgesel parlamentolarda çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi'ni, federal parlamentoda temsil edilen diğer siyasi partiler olan Komünist Parti, Liberal Demokrat Parti ve Adil Rusya Partisi izlemiştir. 

18 Eylül 2016 tarihinde Duma üyelikleri için seçim yapılmıştır. Genel Başkanlığını Dmitri Medvedev'in yaptığı Birleşik Rusya Partisi yaklaşık % 54,18'lik oy oranıyla seçimden birinci çıkarken, % 5'lik ülke barajını aşan diğer partiler Komünist Parti (% 13,35), Liberal Demokrat Parti (% 13,16) ve Adil Rusya Partisi (% 6,21) olmuştur. Bu sonuçlara göre, 450 üyeli Duma'da Birleşik Rusya Partisi yaklaşık 343 sandalye kazanmış; diğer partiler sırasıyla 42, 39 ve 23 milletvekilliği elde etmiştir. Duma'nın yeni başkanı olarak Vyaçeslav Volodin seçilmiştir.